Güncel Analizler | TrendFX

GÜNCEL ANALİZLER

15 Şubat 2019, Cuma

Uzman analistlerimiz, dünyadaki gelişmeleri ve piyasayı yorumlayıp, herkesin anlayabileceği dilde paylaşıyor. Yatırımlarınız, TrendFX ekibinin doğru yönlendirmeleri sayesinde güvende. Siz de her gün ücretsiz analizlerimizi okuyarak pozisyonlarınızı doğru alabilirsiniz.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, 19 üyeli Euro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış istihdam, 2018’in 4’üncü çeyreğinde 3’üncü çeyreğe kıyasla yüzde 0,3 yükseldi. İstihdam, önceki yılın 4’üncü çeyreğine göre de yüzde 1,2 artış gösterdi.

28 üye ülkeden oluşan AB’de mevsimsellikten arındırılmış istihdam, 4’üncü çeyrekte 3’üncü çeyreğe kıyasla yüzde 0,2 artış kaydederken, önceki yılın 4’üncü çeyreğine göre de yüzde 1,2 yükseldi.

Böylece istihdam geçen yıl Euro Bölgesi’nde yüzde 1,4, AB’de de yüzde 1,3 arttı.

TEKNİK OLARAK:

1,1302 seviyemiz etrafında belirsiz seyreden EURUSD paritesinde geri çekilmelerin 1,1215 e kadar sürmesini bekliyoruz. Şimdilik bu seviye altına düşüş beklemediğimiz paritede bu seviyeden gelebilecek alımlar ile tekrar yükseliş trendi oluşmasını bekliyoruz ve 1,1336 sonrasında 1,1358 hedefliyoruz. Aşağı yönlü satışların gelmesi durumunda ise 1,1286 altında 2018 dip seviyesi de kırılmış olup 1,1190 hedeflenecektir.

EUR/USD

USD/JPY

Konu hakkında bilgi sahibi kaynaklara göre ABD ile Çin’in Beijing’deki ticaret görüşmelerinde şimdiye kadar fazla bir gelişme kaydedilmedi.

ABD Başkanı Donald Trump ile Çinli mevkidaşı Xi Jinping’in henüz tarihi belirlenmemiş zirvesi öncesinde gerçekleştirilen üst düzey görüşmelerin tarafları, -üç ABD’li ve Çinli yetkiliye göre- ABD’nin talep ettiği ekonomik reformlar konusunda uzlaşamadı.

Beijing’deki görüşmelerde fazla mesafe katedilmemesinin ardından iki ülkenin liderleri, olası bir anlaşma konusunda kilit önem taşıyor. ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Perşembe günü aralarında Başbakan Yardımcısı Liu He’nin de bulunduğu Çinli mevkidaşlarıyla bir araya geldi. Görüşmeler iki gün sürecek.

ABD hisseleri söz konusu haberin ardından geriledi. S&P 500 Endeksi, Perşembe günkü işlemlerde geriledi.

TEKNİK OLARAK:

Dün ABD den gelen beklentilerin altında ekonomik veriler ile değer kaybeden ABD doları nedeniyle yükseliş trendi kanalımızdan çıkan USDJPY paritesinde fibo 38 seviyemiz altında kaldıkça 109,689 hedefleyeceğiz. Bu seviye fibo 23 seviyemiz olacağı için buradan tekrar alım önerdiğimiz paritede 111,747 hedefimiz olacaktır. Aşağı yönlü satışların devam etmesi durumunda 109,048 seviyeleri test edilebilir.

USD/JPY

GBP/USD

ABD Hazine tahvilleri, ABD işlemlerinin başlangıcı öncesi, ABD’nin Çin ürünlerine gümrük tarifelerin artıracağı tarihi 60 gün öteleyebileceğine ilişkin haberler sonrası risk varlıklarındaki yükselişin etkisi ile günün en düşük seviyesini görmesinin ardından yükseldi.Tahvil faizlerindeki gerileme, İngiltere Paarlamentosu’nun Başbakan Theresa May’in Brexit stratejisini reddetti.

Parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası’nda yapılan oylamada, hükümetin, Brexit yaklaşımına ve AB ile varılan anlaşmayı yeniden müzakere sürecine destek veren önerge, 258’e karşı 303 oyla reddedildi.

Bu, Başbakan Theresa May’in, Brexit anlaşmasının 15 Ocak’ta 202’ye karşı 432 oyla reddedilmesinin ardından aldığı ikinci büyük yenilgi oldu.May, AB ile vardığı anlaşmanın reddedilmesine yol açan Kuzey İrlanda sınırına ilişkin, ”tedbir maddesi”nin AB ile yeniden müzakere etmeye çalışıyordu.

Oylamaya ile birlikte sterlinin son bir ayın en düşük seviyesine inmesinin ardından İngiliz tahvil faizlerindeki düşüş ile başladı. Öte yandan, ABD Kongresi, hükümetin kapanmasını önlemek için hazırlanan harcama kanun tasarısını oylamayı planlıyor.. Ancak Başkan Donald Trump henüz bu tasarıyı onaylayacağı yolunda bir işaret vermedi.ABD Hazine tahvil faizleri getiri eğrisi boyunca bir ila iki baz puan düştü, ancak son bir haftada görülen dar bandın içinde kaldı. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin getirisi, 0.9 baz puan yükselişle yüzde 2.711 seviyesine kadar çıktıktan sonra 1.8 baz puan gerileyerek yüzde 2.684 seviyesine indi.

Faizler bu hafta, yüksek miktarlı özel sektör tahvil ihraçları ve Perşembe günü itibariyle bir anlaşma olmaması ile birlikte her gün yükseldi.

TEKNİK OLARAK:

Brexit ile ilgili her olumsuz haber akışında aşağı yönlü düşüş gerçekleştiren GBPUSD paritesinde 1,2805 desteğimiz dün kırılmıştı, bugün ise direnç olan bu seviye geçilmeye çalışılacak. Bugün Gelecek İngiltere perakende satışlar verisi ile toparlanma beklediğimiz paritede 1,3011 hedeflenebilir. Sonrasında ABD perakende satışların takip edileceği paritede geri çekilmelerde 1,2689 destek seviyesi test edilebilir.

GBP/USD

USD/TRY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2018 yılı Ödemeler Dengesi verilerini açıkladı.Cari işlemler açığı, aralık ayında 6 milyar 313 milyon dolar azalarak bir milyar 437 milyon dolar oldu. Bunun sonucunda 2018 genelinde cari açık 27 milyar 633 milyon dolar olarak gerçekleşti.Önceki 4 ay üst üste cari işlemler fazlası verilmiş, bu 2002’den bu yana en uzun cari fazla serisi olmuştu. Cari işlemler dengesinin turizm gelirlerinin mevsimsel olarak düşmesi nedeniyle Aralık ayında 1.5 milyar dolar açık vermesi bekleniyordu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen yılın aralık ayına ve 2018 yılına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarında ise  mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi aralıkta bir önceki aya kıyasla yüzde 1,4 düştü.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Aralık 2018’de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,8 azaldı. Ekonomistler daralmanın yüzde 7,5 olmasını bekliyordu. Endeks, yıllık ortalamada ise yüzde 1,8 arttı.

TEKNİK OLARAK:

Özellikle sanayi üretimin düşüş göstermesi TL için negative etkiye sahip olucaktır. Böylelikle USDTRY paritesindeki geri çekilemlerin sınırlı kalmasını bekliyoruz ve 5,1635 üzerinde kaldıkça alım öneriyoruz. 5,3380 direncinin kırılması ile 5,4689 hedeflenecek paritede aşağı yönlü satışların 5,1635 I geçmesi beklemdiğimizden buralar tekrar alım için uygun seviye olacaktır.

USD/TRY

GOLD

Dolar  Endeksi, Çarşamba günü 2 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesinden kapanmasının ardından yatay seyretti ve bu yıl ilk kez iki hafta üst üste yükseliş göstermeye yöneldi.

Commtrendz Risk Management Services direktörü Gnanasekar Thiagarajan, “Fiyatlar dar bir bantta seyrediyor ve 1,325 dolar seviyesinin yukarı yönde kırılması artışın sürmesine neden olabilir,” dedi ve “Altının trendinin yukarı olduğu konusunda görüş birliğine varılmasının ardından, 1,300 dolara doğru düşüşlerde alımlar geliyor. Yatıorımcılar, ticaret görüşmelerinden daha açık işaretler gelmemesinden dolayı agresif işlem yapmak istemiyor” şeklinde görüş bildirdi.

Veriler ABD’de enflasyonun, sakin ücret artışlarından bir destek ile birlikte, enflasyonun Fed’in hedef seviyesi olan yüzde 2 civarında kaldığını işaret ediyor. Fed yetkilileri, küresel büyüme risklerinin arttığı bir ortamda faiz artırımlarına ara verileceğini işaret ediyor.

TEKNİK OLARAK:

1315 direç seviyemize doğru ilerleyen sarı metalde gün içinde bu seviye de geçilir ise orta vade de 1338 hedefliyeceğiz. ABD kaynaklı piyasadaki risklere karşın güvenli liman özelliği ile karşımıza çıkan Altın da geri çekilmelerde 1301 artık taban seviye oldu ve geri çekilmelerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesini öneriyoruz.

GOLD

Petrol

Suudi Arabistan’ın bu hafta Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) tarafından anlaşmaya varılan miktardan daha fazla üretim kısıntısına gitmeye devam etme taahhüdü, petrolün bu yılki yüzde 19’luk rallisini sürdüreceğine ilişkin iyimserliği artırıyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin mallarına gümrük tarifelerinin artırılacağı tarihi daha ileriye çekeceğinin kaydedilmesi, ABD Başkanı’nın ticaret anlaşması konusunda istekli olduğunu işaret ediyor ve bu da talep görünümünü iyileştirecek bir faktör.

Singapur’da Oanda Corp. kıdemli piyasa analisti Jeffrey Halley, “Petrol, küresel büyümeye yönelik endişeleri hafifleten olumlu ticaret görüşmeleri haberlerinden ve ABD’nin diğer ülkelere Venezuela’dan petrol almamaları yönünde uyarıda bulunmasından destek alıyor,” dedi ve “Tüm bunlar her iki petrol kontratına da teknik açıdan çok yapıcı bir bakış getiriyor ve Brent ve Batı Teksas petrolü (WTI) daha fazla yükseliş için hazırlanıyor” şeklinde görüş bildirdi.

Nisan vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 37 sent ya da yüzde 0.6 yükselerek varil başına 63.98 dolara tırmandı.Kontrat önceki iki seansta yüzde 3.4 yükseldi. Küresel gösterge Brent petrolü, Nisan vadeli WTI’a kıyasla 9.44 dolar primli işlem gördü.

TEKNİK OLARAK:

64,44 hedefimizi gerçekleştirip bu seviye üzerinde tutunan Brent petrolde gün içinde 68,28 yukarı yönlü hareketlerde hedefimiz olacaktır. Bugün gelecek  Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayısı verisi ve  Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) Ham petrol spekülatif net pozisyonlar verisi ile geri çekilmelerde 61,73 destek seviyesi test edilebilir. Güncel siyasi ve ekonomik riskler gözönüne alındığında geri çekilmelerin sınırlı kalmasını bekliyoruz ve yukarı yönlü alımların devam etmesini öngörüyoruz.

Petrol

DAX

Almanya ekonomisi, geçen yılın dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0 büyüyerek, resesyona girmekten son anda kurtuldu.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) verilerine göre, ülkede mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH, 2018 yılının dördüncü çeyreğinde aynı yılın üçüncü çeyreğine göre değişmedi. Alman ekonomisi geçen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,2 daralmıştı. Böylece Avrupa’nın en büyük ekonomisi resesyona girmekten son anda kurtuldu. Üst üste iki çeyrek dönemde ekonominin negatif büyümesi halinde resesyon teşhisi konuluyor.

Uzmanlar, ihracata dayalı Alman ekonomisinde büyümeyi, küresel talep zayıflığı, ABD ve Çin arasındaki ticaret ihtilafları ile Brexit’in etkilemeye devam ettiğini vurguluyor. Avrupa’nın lokomotif ülkesi Almanya’da ekonomi, geçen yıl yüzde 1,5 büyüyerek hız kesmişti. Almanya’da hükümet, ekonominin bu yıl sadece yüzde 1 büyümesini bekliyor.

TEKNİK OLARAK:

10822 desteğinden dönen endeksin 11049 direncimiz üzerinde tutunamadığını görüyoruz. Gün içinde geri çekilme beklediğimiz DAX ta tekrar 10822 desteğine kadar geri çekilme görülebilecektir. Yukarı yönlü alımlarda ise 11049 üzerinde 11453 hedefimizde olacaktır. Avrupadaki ekonomik ve siyasi olumsuzluklara birde İspanya krizi eklenmesi ile zaten dünyada azalan risk iştahı nedeniylede endekste alımlarda temkinli olmayı öneriyoruz.

DAX